• Wpisów: 559
  • Średnio co: 5 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 20:55
  • Licznik odwiedzin: 150 620 / 2899 dni
 
nightfirefly
 
Wczoraj zgłaszaliście mi info o kolejnym kopiującym moje jak i wasze zdjęcia trollu. Sprawa jest prostsza niż wam się wydaje - autorom zdjęć przysługuje wiele praw i gdy ktoś bez waszej zgody je narusza, macie pełne prawa do pozwania go do sądu. Oto niektóre z nich:

"Jeżeli autor/właściciel praw autorskich do tych zdjęć nie wyraził zgody na ich rozpowszechnianie to działanie takie jest przestępstwem zagrożonym kara grzywny i pozbawienia wolności.
Znajdzie tutaj zastosowanie Art. 116., a także Art. 115. ustawy o prawie autorskim i PP.
Dodatkowo autor/właściciel praw autorskich może żądać zadośćuczynienia."

"W/w przestępstwa są ścigane na wniosek poszkodowanego.
Jeżeli rozpowszechniane bez pozwolenia są Twoje zdjęcia, to możesz zgłosić sprawę na policję, a ta zajmie się ustaleniem danych sprawców."

“- Zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w przypadku zagrożenia autorskich praw osobistych cudzym działaniem twórca może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia można żądać aby osoba, która dokonała naruszenia usunęła jego skutki, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie w tym zakresie. Zatem możemy żądać aby na portalu zostało umieszczone oświadczenie wraz z przeprosinami za naruszenie naszych praw autorskich (w naszym żądaniu wskazujemy proponowaną treść oświadczenia). W przypadku stwierdzenia, iż naruszenie było zawinione, sąd może przyznać nam odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez nas cel społeczny. Naruszenie osobistych praw autorskich skutkuje również odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 115 ust. 1 prawa autorskiego kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Takiej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie (art. 115 ust. 2).”"Jak udowodnić wykorzystanie zdjęcia?
- Przede wszystkim należy zebrać dowody. W przypadku wykorzystania zdjęcia na stronach internetowych dowodami będzie: „zrzut ekranu”, zapisana strona internetowa oraz dowód z zeznań świadków – stronę należy pokazać najlepiej dwóm „niespokrewnionym” osobom, które w przypadku ewentualnego procesu potwierdzą, iż widziały zdjęcie autora na danym portalu."

Tak się składa, że w rodzinie mam prawników i jestem zorientowana w temacie ;) Co możecie zrobić: róbcie zrzuty ekranu, zdjęcia stron takich kopiujących delikwentów, poszukajcie świadków, którzy potwierdzą, że wasze foty były kopiowane oraz wystąpcie do portalu o poświadczenie, że taka osoba dopuściła się kradzieży waszych zdjęć. Oprócz tego sprawę zgłaszajcie na policję ze wskazaniem adresu strony (oni zajmą się odszukaniem pozwanego) i..dalej do sądu. Możecie dostać bardzo duże odszkodowanie, a niektóre sprawy kończą się dla internetowych złodziei nawet więzieniem! Poczytajcie ile ludzi zostało pozwanych za kopiowaniu cudzych zdjęć i jak fatalnie na tym wyszli.

Tak więc już wiecie co robić, gdy ktoś naruszy wasze prawa autorskie. Pozdrawiam!

Ps. Ten wpis możecie śmiało skopiować na swojego Pingera, może niektóre dzieciaki to coś nauczy i doedukuje, że swoimi głupimi i z pozoru niewinnymi zabawami w kopiowanie, mogą się narazić na całkiem poważne konsekwencje (lub swoich rodziców - jeśli są niepełnoletni).

Ps2. Do osób, które chcą zamieścić cudze zdjęcie na swoim blogu: przede wszystkim musicie pamiętać, że nie wolno robić tego w celach obraźliwych, nie wolno też w żaden sposób modyfikować zdjęcia, które nie należy do nas. Zawsze gdy dodajecie zdjęcie, podajcie autora lub źródło. Jeżeli ciężko wam je znaleźć, bo zdjęcie od jakiegoś czasu "krąży" po necie i nie macie pojęcia kto je zrobił - wtedy jako źródło piszecie "internet", co automatycznie daje info, że zdjęcie nie jest wasze i w żaden sposób nie chcecie go przywłaszczyć.

Nie możesz dodać komentarza.